Cilt Bakımı

CİLT SAĞLIĞI İÇİN DİKKAT !

Cilt vücudumuzu saran ve çevresel faktörlerin etkisini dengeleyen önemli bir organdır.Bu yüzden cilt sağlığı oldukça hassas ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Cildin üzerindeki terin buharlaşması sırasında geriye kalan yağ asitleri, diğer asitler ve suda çözünen kimyasal elementler tarafından asit manto tabakası oluşturulur. Cilt sağlığını korumak için asit manto tabakasının yapısını bozmamalıyız. Bu doğal koruma sistemi enfeksiyonları önleyerek, hastalık yaratan bakterilerin ve virüslerin yaşama şansını azaltır.   Cildi dış etmenlerden ve hava koşullarından korur.

CİLT SAĞLIĞI
CİLT SAĞLIĞI İÇİN DİKKAT

Asit mantoda meydana gelen hasarları cilt yağlanma yaparak onarmaya çalışabilmektedir. Nemi olmayan ancak yağlı olan ciltlerin sebebinin asit manto tabakasının dengesinin bozulmasıyla açıklayabiliriz. Ayrıca pH dengesinin bozulması cildin kendini koruma ve yenilenme kapasitesi azalmaktadır. Ciltte kolajenin parçalanma hızı artmakta ve elastikiyet kayıpları, kırışıklık ve sarkmalarda artmaya neden olmaktadır.

Yapılan bir çalışmada pH değeri 7 olan bir temizleyici ile 5.5 olan bir temizleyici karşılaştırıldığında yüksek pH değerlerindeki temizleyicilerin akneye neden olduğu görülmüştür.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen ERDOĞAN ÇEKİN seçilen temizlik ürünlerinin cildin pH’ına uyumlu olması açısından uyarıyor.  “Yüksek pH değerlerinde asit manto tabakasının koruyuculuğu azaldığı ve deriden su ve nem kaybının arttığı bilinmektedir. Bu durumda hastaların tahrişe ve alerjilere meyili artmaktadır. Kuru, kızarık, nemsiz, kaşınan, akneye meyili artan ve yanan bir cilt görülmektedir. “

CİLT SAĞLIĞI
CİLT SAĞLIĞI-CİLT BAKIMI

Son yıllarda hızla gelişen kozmetik sektörü çeşitliliği getirdi. Her geçen gün sayısı artan yeni ürünler arasında doğru seçimi yapmak zorlaştı. En iyisini bulmak için deneğimiz cildimize uyumlu olmayan onlarca ürünün, yeni hasarlar bıraktığını fark ettiğimiz zaman sorunu çözmek için başka ürünlere yöneldik. Ne yazık ki bu döngü asıl sorunu fark edene kadar devam etti. Cilt sağlığı için kozmetik ürün seçimi sırasında ürünlerin doğallığı, içeriği, pH değeri ve uygulanan cilt tipine uyumu dikkate alınmalıdır. Yağlı cilt ile nemsiz cilt ayrımı yapılmalıdır.

Günlük yaşantımızda, kullandığımız cilt bakım ürünlerinin, ciltteki hasarları onarmasını beklerken yeni tahribatlara yol açmasını engelleyebilmek ve cilt sağlığını koruyabilmek için bu hususlara dikkat etmemiz gerekiyor.

CİLT SAĞLIĞI
CİLT SAĞLIĞI VE BAKIMI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir