DATÇA GEZİ REHBERİ | Datça Koyları ,Plajları , Gezilecek Yerler

Datça Koyları , Plajları , Muğla- Datça Gezilecek Yerler

Datça yarımadasında tüm sahil, karadan gidenleri de, denizden seyredenleri de durmadan şaşırtan olağanüstü güzellikte irili ufaklı koylarla dolu. Bu koylarda su, günün değişen saatlerine göre yeşil ile mavinin hemen hemen bütün tonları içinde berrak ve ışıltılı güzelliğine sizi çağırır. İç kesimlerdeki orman yolları da sürprizlerle dolu. Orman aniden bir kanyona saplanır; içlerinden sızan sularla yosun kaplı kayalar iki yanınızda dimdik yükselir. Çam ormanları, meşe, mersin, sakız, harıp ağaçlarıyla iç içe ve binbir çeşit şifalı bitkilerle kucak kucağa, atmosfere tadına doyulmaz buğular, kokular saçar. Bu doğal örtüye yarımadanın ünlü badem ağaçlarını, zeytinlikleri, turunçgilleri ve antik Knidos dönemini yaşatmaya hazırlanan bağları da eklemek gerekir. Milattan önce 64’te yaşamış Yunan filozof Strabon, “Tanrı uzun ve sağlıklı yaşatmak istediği kullarını Datça’ya gönderir” diye boşuna söylememiş…

Datça’nın tablo gibi, dünya harikası 52 koyu var.

Gidip gördüğüm hayran kaldığım Datça koylarını sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Datça’nın en sevdiğim yanı birbirinden farklı çok sayıda koy bulundurması. Hiç sıkılmadan Datça’da aylarca kalabilirsiniz. Her gününüzü farklı bir koyda geçirerek muhteşem manzaralara tanık olabilirsiniz. Art arda üç yıl yaz tatilimi Datça’da geçirdim, desem orayı ne kadar çok sevdiğimi anlatmış olur muyum ? 😊

Datça Koyları

 • Kumluk Plajı
 • Hastane Altı Plajı
 • Taşlık Plajı
 • Kargı Koyu
 • Hayıtbükü Plajı
 • Gabaklar Koyu ( Kızılbük )
 • Kurubük
 • Akvaryum Koyu
 • Karaincir Koyu
 • Yedi Kat Plajı
 • Perili Köşk (Güllük) Koyu

Merkezdeki Datça Koyları-Plajları

Merkezde ya da merkeze yakın yerlerde konaklayıp yakındaki plajlara gitmek isteyenler için ilk olarak bu plajlardan bahsetmek istedim. Özellikle çocuklu aileler için merkezdeki plajlar uygun olacaktır.

1-Kumluk Plajı

Datça Koyları- Kumluk Plajı
Datça Koyları- Kumluk Plajı

Kumluk Plajı, adından da anlaşılacağı üzere sahili sırf kum olan bir plaj. Denizi sığ ve dalgasız olduğu için çocuklu ailelere uygun. Merkezde olduğu için ulaşımı kolay. Plajın arka kısmında restoranlar, cefeler ve butik oteller bulunuyor.

Sahildeki tüm şezlong – şemsiyeler akşam saatlerinde toplanmaya başlıyor ve yerine yemek masaları getiriliyor. Işıklar yakılıyor ve harika bir ambiyans oluşuyor . Bu atmosfer eşliğinde bir akşam yemek yemenizi tavsiye ederim 😊

Ayrıca tüm işletmeler arasında öyle bir uyum sağlanıyor ki sanki tüm sahil tek bir restauranta aitmiş gibi duruyor.

Bu yüzden! Gündüz Kumluk Plajı’nın denizini tercih etmeyecek olanlar, akşam yemeği için buraya mutlaka uğramalılar.

Hastane Altı Plajı

Burası da Kumluk Plajı’nın hemen yanında bulunan halk plajı. Duşu ve soyunma kabini mevcut ama ücretli.

Şezlong yok ama hasır şemsiyelerden var. Sezonda biraz kalabalık oluyor. Bu yüzden erkenden gidip yerinizi almanız gerekir yoksa yer bulamıyorsunuz. Kumluk Plajı’nın yanında olduğu için denizi aynı. Denizin en güzel saatleri sabah 7-8:00 ile aksam 17:00-19:00 arası diyebilirim. Çarşaf gibi bir görüntüsü oluyor ve koca deniz sizinmiş gibi hissediyorsunuz 😊

Taşlık Plajı

Datça’nın en rağbet gören plajlarından biri de Taşlık Plajı. Datça Limanı ile Ilıca arasında yer alıyor.

Adı “Taşlık” ama sahilin sadece taş olduğunu düşünmeyin. Çünkü kum çakıl karışımı bir plaja sahip. Suyu dalgasız, sığ ve oldukça berrak.

Taşlık Plajı
Taşlık Plajı

Sahilde yemek yenilecek işletmeler mevcut. Bu işletmelerin şezlong ve şemsiyesini kiralayabiliyorsunuz.

Plajın en ilginç özelliği ise denizin dibindeki Ilıca göl denilen gölet .Bu kükürtlü suyun şifalı olduğu söyleniyor. Ayrıca göletin dibinde bir delik var. İçerisinden çamur çıkıyor ve cilde iyi geldiğini söylüyorlar. Ben hiç durur muyum ?. Tabii ki denedim 😊 Kötü bir kokusu var öncelikle onu belirteyim. Kokusuna tahammül edebilirseniz plajda kısa bir bakımdan geçebilirsiniz 😊

Sırasıyla saydığım bu 3 plaj dışında merkeze çok yakın bir koy var.

Kargı Koyu

Kargı Koyu, merkeze araçla 7-8 dakikalık mesafede bulunuyor. Aracınız yoksa yürüyerek gelebileceğiniz gibi Kargı minübüslerini de kullanabilirsiniz.

Datça Koyları-Kargı Koyu
Datça Koyları-Kargı Koyu

Taş binaları, işletmesi ve rahatlığıyla size kendinizi Yunan adalarında bir plajdaymışsınız gibi hissettirecek.

Berrak denizi ile akıllara durgunluk veren Kargı Koyu, tam bir huzur abidesi. Cırcır böceklerinin sesleri eşliğinde uzanıp kitap okumak harika bir ritüel Kargı Koyu’nda. Plajın işletmesi de oldukça başarılı.

 Merkeze Uzak Datça Koyları

Merkeze uzak dediğime aldırış etmeyin 😊 Yürüme mesafesinde olmadığını belirtmek için bu şekilde sıraladım çünkü koylara giden yol, saatlerinizi almıyor. Aracınız yoksa bu koylara ulaşmak için merkezden saat başı kalkan minübüsleri kullanabilirsiniz.

Hayıtbükü Koyu

Datça Koyları-Hayıt Bükü
Datça Koyları-Hayıt Bükü

Merkezden araçla yaklaşık yarım saatte Hayıtbükü’ne ulaşıyoruz. İlk kez gidecekseniz navigosyonu kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlarsınız.

Sanırım plajın kum olması ve bir anda derinleşmemesi çocuklu aileleri Hayıtbükü’ne çekiyor. Plajın arkasında birçok işletme var. Ayrıca ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz küçük bir markette bulunuyor.

Hayıtbükü’nün yanında bulunan yokuştan çıkarak yaklaşık 300-400 metre ilerisindeki diğer koya ulaşabiliyorsunuz. Yoğunluğun olduğu zamanlarda aklınızda bulunsun 😊

Gabaklar Koyu (Kızılbük)

Burası en sevdiğim Datça koyu 😊

Gabaklar Koyu

Burası Hayıtbükü’ne yakın olmasına rağmen çok farklı. Hayıtbükü’nün kalabalığı burada yok mesela. Bir işletme var. Konaklamak isteyenler için güzel ahşap evler ve bungalovlar da mevcut. Şezlong ve şemsiyelerinden faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca çadır için çok uygun bir koy. Her yer yeşil ve huzur dolu.Burada kendimi Dominik’te gibi hissediyorum. Denizi pırıl pırıl ve deniz canlısı çeşitliliği çok fazla.Denizdeki ihtişamı seyretmek ve belgeselde gibi hissetmek isterseniz Gabaklar Koyu’na gitmelisiniz 😊

Kurubük

Kurubük’ün tepeden saatlerce izleyebileceğiniz muhteşem bir manzarası var. Mavi ve turkuaz tonların büyüleyici güzelliğinden etkilenip seyre daldığınızda her şeyi unutuyorsunuz. O tepede denizi izlerken edilen sohbetin yerini hiçbir şey doldurmuyor. Denize girmek için sabırsız olsanız da manzaradan ayrılmak için acele etmeyin 🙂

Muhtemelen benim yaptığım gibi araçtan inip bu güzel renk tonlarını siz de fotoğraflayacaksınız. Suyu çok güzel olan bir koy burası.Cam gibi suya sahip olan Kurubük’te deniz altını incelemenin harika olduğunu söylemeliyim. Çok farklı balık türleri göreceksiniz . Deniz sizi öyle güzel ağırlıyor ki eviniz gibi hissediyorsunuz.

Koyda işletme yok. Yakın çevresinde de su alacağınız bir yer bulunmadığı için su, yiyecek gibi ihtiyaçlarınızın yanınızda olması iyi olur. Tabii uzun kalacaksanız, şemsiye de fena olmaz.

Akvaryum Koyu

Datça koylarının en güzeli , Akvaryum Koyu.

Datça Koyları- Akvaryum Koyu
Datça Koyları- Akvaryum Koyu

Akvaryum koyunun güzelliği biraz da ulaşılması güç oluşuyla ilgili. Araç ile ulaşım yok ve haliyle tesis yok. Bakir bir koy. Buraya gitmek için iki seçeneğiniz var. Ya tekne turu ile gidip görebilirsiniz ya da ormanın içindeki patika yoldan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu yolu bilen biri olmadan yürüyerek gitmenizi pek tavsiye etmem. Mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri.Kuzey rüzgarlarına kapalı, arkası çam ormanlarıyla kaplı cennet koylardan.

Karaincir Koyu

Datça Koyları-Karaincir Koyu
Datça Koyları-Karaincir Koyu

Karaincir için Datça’nın Maldivler’i diyebiliriz. Bembeyaz kumu, temiz ve sığ denizi ile oldukça sevilen bir koy. Çoçuklu aileler için en uygun koylardan biri. Küçük olmasına rağmen çevresi site evleri ve turistik tesislerle çevrilmiş durumda. Tesisler var .

Datça Koyları-Karaincir Koyu
Datça Koyları-Karaincir Koyu

Yedikat Plajı

Yedikat , yoğunluğu fazla olmayan bir plaj. Tertemiz denizi ve sakinliği ile insanı çeken bir cazibesi var. Plajda tesis bulunmuyor. Bu yüzden hazırlıklı gelinmesi gerekiyor. Taşlık olduğu için deniz ayakkabısı olması iyi olabilir.

Perili Köşk (Güllük) Koyu

Datça da yer almakta olan Perili köşk plajı, huzurlu olmasıyla ün salmıştır.  Sakin, kalabalıktan uzak, insana huzur veren, tertemiz ve berrak deniziyle düşlerdeki gibi bir plaj. 

Datça Koyları- Perili Köşk
Datça Koyları- Perili Köşk

Datça Tekne Turu

Yukarıda Datça’nın bazı güzel koylarından bahsettim. Bu koyları tek tek gezmek için zaman gerekiyor. O yüzden kısıtlı vakti olanlar ya da tekneyle gezmek isteyenler için günübirlik turlardan bahsedeyim diyorum.

 • Turlar, Datça Yat Limanı’ndan hareket ediyor.
 • Genelde saat 10:00-18:00 arasında düzenlenen turlar yemekli oluyor (çipura, köfte, tavuk ızgara, salata ve makarna gibi).
 • Bazı teknelerin fiyatı sezonda 80-100 TL olabiliyor.
 • Tur gezisinin içerisinde; Dilek Mağarası, Domuz Çukuru, Palamutbükü, Hayıtbükü, İnceburun ve Akvaryum koyları yer alıyor.

Aracınız yoksa ya da vaktiniz kısıtlıysa Datça merkezden kalkan tekne turları güzel olabilir.

Datça’ya gitme planınız varsa sakın ertelemeyin. Datça sizi kucaklamak için hazır. 😊

Only registered users can comment.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir