şifali bitkiler

Yüzünüze Canlılık Katacak Tonik Tarifleri-Ev Yapımı Doğal Adaçayı Tonik Tarifi

HER DERDE DEVA ADAÇAYI ! yazısında adaçayının faydalarına uzun uzun değinmiştik. Şimdi ise yüzünüze canlılık katacak ev yapımı adaçayı tonik tariflerinden bahsedelim.

Cilt üzerinde minik açıklıklar bulunur. Bu açıklıklar sayesinde sebase adı verilen bezlerden cildimizin yüzeyine sebum (yağ) gelir. Açıklıklar, derimizin epidermis yüzeyinin altındaki birkaç katına doğru uzanır. Bu açıklıklar sebumun çok fazla salgılanması, yüzeyin çok sayıda kuru veya ölü hücrelerle kaplanmasından dolayı tıkanabilir. Ancak gözenek tıkanmasının çevresel nedenleri de vardır. Makyaj, şehrin tozlu ve kirli havası ve toz,tüy gibi pislikler ile de gözenekler tıkanabilir ve cilt derinlemesine bir temizliğe ihtiyaç duyar. Çoğu zaman yorgunluk ve yoğunluk gibi nedenlerle günlük bakımı ihmal etsekte cilt sağlığı için temizle-tonikle-nemlendir rutinini alışkanlık haline getirmekte fayda var.Ayrıca haftalık ve aylık olarak çeşitli maske ve peelinglerle derinlemesine cilt temizliği ve bakımını ihmal etmemek gerekiyor.

ADAÇAYI TONİK
CİLT BAKIMI- ADAÇAYI TONİK

Cilt temizliği için seçeceğimiz kozmetik ürünlerde nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında CİLT SAĞLIĞI İÇİN DİKKAT! yazımda bahsetmiştim. Günlük bakım için temizleme ürününü cilt yapımıza uyumlu olarak seçip ciltteki kiri arındırdıktan sonra ihmal etmememiz gereken diğer adım toniklemedir. Kişisel bakım sektörünün gelişmesiyle raflarda çeşit çeşit bakım ürünleri yerini almış olsa da olabildiğince doğal ve taze ürünlerin kullanılmasından yanayım. Kozmetik ürünlerin raf ömrünü dikkate aldığımızda ekstra koruyucu maddeler ile kullanım süresinin uzatıldığını ve daha fazla kimyasala maruz kaldığımızı düşünebiliriz. Bu yüzden evde bitkilerle kısa sürede hazırlayabileceğimiz tonikleri tercih edebiliriz. Gelelim ev yapımı doğal adaçayı tonik tariflerine…

ADAÇAYI TONİK
ADAÇAYI TONİK- ŞİFALI BİTKİLER

ADAÇAYI VE CİVANPERÇEMİ TONİK TARİFİ

Adaçayı ve civanperçemi östrojen içeren bitkilerdir. 200 ml suyu (yaklaşık bir bardak) bir taşım kaynatın. Ardından bir tutam adaçayı ve civanperçemi bitkisini atıp demlenmesi için bekletin. 15-20 dk dinlendirdikten sonra suyu süzün ve sprey şişesine dökün. Üzerine birkaç damla gül yağı damlatabilirsiniz. Hazırlanan karışımı buzdolabında muhafaza etmelisiniz. Yaklaşık bir hafta kadar kullanabilirsiniz. Taze olarak kullanılmasında fayda var. Pamuk yardımıyla sabah akşam yüzünüzü ve boynunuzu silebilirsiniz. Uyguladıktan sonra yıkamaya gerek yoktur.

  • Hem parlak bir deri görüntüsü elde edersiniz hem de östrojen eksikliği nedeniyle görüntüsü bozulan cildinizi düzeltebilirsiniz.
  • Gözenekleri sıkılaştırır.
  • Cildi temizler.
  • Sivilce oluşumunu önler ve oluşmuş sivilceleri söndürmeye yardımcı olur. Sivilcelerin üzerinde pamuk yardımıyla birkaç dakika bekletebilirsiniz. Adaçayının iltihap giderici özelliğinin etkisine inanamayacaksınız.

Bu toniği kullandığımda herhangi olumsuz bir etki görmedim. Sivilcelerimi kuruttu ve cildimi yumuşattı:) Fakat her cilt farklıdır. Sizde yüzünüze kullanmadan önce farklı bir bölgede test edebilirsiniz.

ADAÇAYI TONİK
ADAÇAYI TONİK

KIRIŞIKLARI AZALTAN ADAÇAYI TONİK TARİFİ

Bir bardak suyu kaynatın. Adaçayı yaprağı ve ıhlamur çiçeklerinden 2-3 yaprak atıp kapak yardımıyla kapatarak demlenmesi için bekleyin.15-20 dk kadar dinlenen karışımını süzün ve sprey şişesine dökün. Sabah akşam yüzünüzü ve boynunuzu bu su ile silebilirsiniz. Bu tonik tüm cilt tipleri için uygundur.Toniği buzdolabında bekleterek yaklaşık bir hafta kullanabilirsiniz.

  • Bir pamuk yardımıyla gözlerinize tampon hareketlerle uygularsanız şişliklerin inmesini sağlar.
  • Yüzünüze uyguladığınız zaman cildinizin temizlenmesini sağlayacak ve hücreleri güçlendirecektir.
  • Ayrıca cildinizde lekeler varsa yine aynı uygulamayla lekelere çözüm bulabilirsiniz.
  • Ihlamur, kırışıklıkları açıcı ve hücreleri yenileyici bir özelliğe sahiptir. Zamanla kırışıklıklarınız azalır.
  • Siyah noktaların geçmesine ve tıkalı gözeneklerin açılmasına oldukça faydalı bir yöntemdir ve aynı zamanda cilde canlılık verecektir.
  • Cilt yüzeyinde tahrişe, tahrişe bağlı kaşınmalara, deri soyulmalarına karşı cildi iyileştirici özelliğe sahiptir.

Deneyenlere faydalı olması dileğiyle, geri dönüşlerinizi bekliyor olacağım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir