Sandalye Yenileme

Geri Dönüşüm: Sandalye Yenileme & Kumaş Döşeme

Sandalye Yenileme & Kumaş Döşeme & Mobilya Dekorasyon

Geri dönüşüm verimli bir yatırımdır. Hem ekonomik açıdan hem de doğal kaynak tüketimi olarak değerlendirildiğinde önemi yadsınamaz. Tabii kaynakların sonsuz olmadığı, dikkatlice kullanılmadığı takdirde bir gün bu doğal kaynakların tükeneceği akıldan çıkarılmamalıdır. Yeniden değerlendirilme imkanı olan atıkların çeşitli fiziksel işlemlerden geçirilerek yeni ürünlere dönüştürerek tekrar kazanılmasını başarı aynı zamanda bir sorumluluk olarak görüyorum. Bu yüzden eski ürünleri atmak yerine ihtiyaca yönelik nasıl kullanabilirim diye düşünüyorum. Siz de benim gibi düşünüyorsanız eğer bu fikir hoşunuza gidecektir 

https://www.utopyam.net/paletten-askilik-yapimi/

30 yıllık 8 sandalyeli yemek masası takımını 300 tl gibi bir rakama yeniledim. ‘Aslında maaliyeti bu tutardan daha az oldu.’ desem sizi yanıltmış olmam çünkü geriye çok fazla malzeme kaldı.😊

Şimdi size sandalye yenileme işlemini adım adım anlatacağım. 😊 Bir sonraki paylaşımda masa yenileme üzerine olacak.

Youtube kanalımda videolu anlatıma ulaşabilirsiniz . Diğer videolardan haberdar olmak isterseniz kanalıma abone olabilirsiniz . 😊

Sandalye Yenileme

İlk Aşama : Zımparalama

Vernikli bir mobilyayı zımparalamadan direkt boyamak çok doğru bir yöntem değil. Vernikli yüzeye boya yeterince tutunamıyor ve ilerleyen yıllarda dökülmeye başlıyor. Çeşitli markaların astar boyalarını kullanarak bu ihtimali azaltabilirsiniz ama en sağlıklı yöntem zımparalayarak eski verniği arttırıp zemini o şekilde boyamaktır.

Sandalyenin İlk Hali
Sandalyenin İlk Hali

Ben avuç taşlama aleti kullanarak eski boyayı attırdım. Kullandığım avuç taşlama aletine (buradan) bakabilirsiniz. 😊 Başlık değiştirerek kesme (demir-tahta) ve zımparalama işlemlerini aynı makine ile yapabiliyorsunuz.

Zımparaladıktan Sonraki Hali
Zımparaladıktan Sonraki Hali

Bu şekilde bütün boyayı attırmanıza gerek yok. Çok eski bir mobilya olduğu için boyaları dökülmeye başlamıştı ve avuç taşlama aletiyle tamamen döküldü.

Ardından kumaşları sökerek boyaya hazır hale getirdim.

Sonraki Aşama: Boyama

Ben sandalyeleri siyah renge boyamayı tercih ettim. Cadence marka siyah hibrit boyaları ile 2 kat boyadım. İlk kat astar boyası atarken 4’te 1 oranında sulandırdım. Yazın sıcak hava da boya daha hızlı kuruduğu için siz su miktarını hava sıcaklığına göre ayarlayabilirsiniz.

Astar boyadan sonra 1 gün bekledim. 2. kat boyamı atarken fırçamı nemli tutabilecek kadar su kullandım. Amacım fırça kıllarının birbirine yapışmasını engellemekti.

Bu sayede 2 kat boya atarak boyama işlemini sonlandırabildim. 8 adet sandalye için yaklaşık 600 ml boya yeterli oldu. Boya işlemini bitirdikten sonra 2-3 gün verniklemek için bekledim. Vaktiniz varsa boya ile vernik arasındaki gün farkını arttırabilirsiniz. Boyanın zemine tutunması için ne kadar beklersek o kadar iyi 😊

Vernikleme: Hemel Heavy Traffic İpek Mat

Vernikleme işlemi boyadan çok daha fazla önemli olan bir aşama. Aynı zamanda en çok zorlanılan aşama. 😊 Bu aşamada dikkat edeceğimiz konulara değineceğim. İlk olarak vernik seçimi. Eğer iyi bir vernik seçerseniz korkmanıza gerek kalmaz. Vernik nasıl olmalı ? Kokusuz olması son derece önemli. Su bazlı olmasına özen göstermeliyiz. Sürümü kolay ve sık kullanılan mobilyalar için profesyonel bir vernik tercih etmeliyiz.

Mobilyalar için önerebileceğim marka Hemel Heavy Traffic İpek Mat Vernik. Çeşitli markaların verniğini kullandım . Şu ana kadar beni memnun eden tek vernik diyebilirim. Sürümü kolay,kokusuz, hızlı kuruyor ve son derece dayanıklı. Parkeler için kullanılıyor . Bu yüzden dayanıklılık konusunda iddaalı. Eğer boyanızı yaptıktan sonra yeterince iyi bir vernik kullanmazsanız ilerleyen zamanlarda boyanın zarar gördüğünü gördüğünüzde yaptığınız işlemlerden pişman olabilirsiniz. Emeğiniz boşa gitmesi de üzücü bir durum. Siz de kullanıp memnun kaldığınız vernik markalarını yorumlarda benimle paylaşabilirsiniz 😊

Vernikleme işlemini yaparken düz yüzeylerde rulo fırça ve kıyı kısımlarda ipek fırçalar kullandım. Rulomu yeterince ıslattıktan sonra bastırmadan aynı yönde tarama işlemi yaparak vernik işlemini tamamladım.

Hiç kuru yüzey kalmadan bütün alanı verniklediğinize emin olmalısınız. verniğin ulaşmadığı yüzeyler kendini belli ediyor . Mat bir görüntü oluşuyor.

2 saat arayla 3 kat vernik yaparak vernikleme işlemini bitirdim. Vernikten sonraki hali aşağıdaki görselde.

Sandalye Yenileme
Sandalye Yenileme

Kumaş Döşeme İşlemi

Ben siyah-beyaz çizgili döşemelik kumaş tercih ettim. Kumaş seçimi sizin zevkinize kalmış bir durum. Aslında çok fazla seçenek var. Rengarenk ve desen desen kumaşların arasında çok kararsız kaldığımı söyleyebilirim. Hangisi seçersem seçeyim aklım bir diğerinde kalacaktı ve öyle de oldu. Diğer mobilyalara uyumlu olması için tercihimi bu yönde kullandım. 😊

Kumaş Döşerken Gerekenler

  • Zımba aleti
  • Kordon İp ( Farklı aksesuarlarda kullanabilirsiniz.Buradaki amaç zımbaları gizlemek )
  • Eski sandalye kumaşlarından birini yırtmadan sökmeniz gerekiyor. Yeni kumaşlar üzerinde ölçü alabilmeniz için.
  • Makas
  • Silikon Tabancası
Kumaş Döşeme
Kumaş Döşeme

Sandalyelerden birinin kumaşını yırtmadan çıkardım. Eski kumaşa göre yeni kumaşlarımda pay bırakarak kalıp çıkardım. Kumaşı sandalyeye zımbalarken ileride sökülme olmaması için içe doğru kıvırmamız gerekiyor.

Kumaş Döşeme
Kumaş Döşeme

Kestiğimiz kumaşı sandalyeye yerleştirip düzeltme işlemini yaptıktan sonra zımbalarken kumaşın kaymaması için köşe ve orta noktalardan iğne ile tutturuyoruz.

Ardından kumaşı içeri doğru kıvırıp kumaşı gergin tutarak zımbalamaya başlıyoruz. Zımbaların aynı hizada olmasına dikkat edersek kordon ipi ile sardığımızda zımbaları gizleyebiliriz.

Sandalye Yenileme
Sandalye Yenileme
Kumaş Döşeme
Kumaş Döşeme

Zımbalama işlemi bittikten sonra geriye tek bir adım kalıyor. Süsleme 😊

Ben siyah renk 6 mm kalınlığında kordon ipi kullandım. Sanırım 8 mm kalınlıkta olsaydı daha iyi görünecekti. .Siz tercihinizi kalından yana kullanabilirsiniz. 😊

Sandalye Süsleme
Sandalye Süsleme

Kordon ipini dolamaya sandalyenin arka kısmından başladım ve tekrar o kısımda bitirdim. Zımbaraları ip sayesinde gizleyebildim.

Sandalye Süsleme
Sandalye Süsleme

Kordon ipini silikon tabancasıyla yapıştırdıktan sonra ip döngülerinin ara kısımlarından tekrar zımbalayarak sağlamlaştırdım. Böylelikle sandalye yenileme işlemini bitirmiş oldum.

Sandalye Yenileme
Sandalye Yenileme

Umarım beğenmişsinizdir . 😊

Eklemek istediklerinizi, tavsiyelerinizi, beğenilerinizi ya da eleştirilerinizi yorum olarak bekliyorum. 😊

Hoşçakalın.. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir