Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı ?
 
Yaz aylarında, güneş ışınlarının kurutucu ve yıpratıcı etkisinden dolayı saçlarımız olumsuz etkilenir.Güneşin yanı sıra denizden gelen tuzla sertleşen ve matlaşan ve havuz kimyasalları ile rengi akan ve solan, kimi kişide yeşile dönen saçlar güzelliğimize gölge düşürür. Özellikle saçında boya, röfle ve kimyasal işlemler olan kişiler yaz sonunda saçlarının daha çok yıpranmış, matlaşmış ve kurumuş olmasından şikayet eder. Bir de saç dökülmesi başladı mı “Acil bakım istiyorum.” alarmı verilmiş olur.Bu sorunları yaşamamak için alacağımız önlemlerden bahsedelim.Yaz aylarında saç bakımı nasıl yapılmalı ?

 
Saç Bakımı
 

Yaz aylarında alacağımız küçük önlemlerle saçımızın daha sağlıklı olmasını sağlayabiliriz.

 • Güneş ışığının etkisiyle saça doğal rengini veren melanin ve saçın yapısındaki bazı proteinler tahrip olur. Böylece saç mekanik hasarlara karşı daha dayanıksız hale gelir. Ayrıca Güneş ışığındaki UV ışınları saçımızın koruyucu tabakasını etkiler. Bunun sonucunda saç zayıflar ve saçta kuruluk görülür. Saçımızı yaz aylarında doğrudan Güneş ışığına maruz bırakmamak en doğrusudur. Özellikle yıpranmış veya kimyasal işlem görmüş saçta Güneş ışığının olumsuz etkisi daha çok görülür. Bunu engellemek için koruyucu spreyler kullanılabilir ve şapka takılarak saçların direkt güneşe maruz kalması engellenebilir.
 • Kurumaya başlayan saçın temel sorunu nemsizliktir. Saç dışına yağ kullanıldığında, yağın olduğu alana su giremez. Bu nedenle kullanılacak bakım kremleri sadece yağdan oluşmamalıdır. En doğru su bazlı nemlendirici koruyucu bakımlar kullanmaktır.
 • Deniz ve havuz sonrası saçınızı mutlaka duş alarak durulayın.iyi bir şampuan kullanılmalıdır.Dikkat edilecek bir nokta, sülfat içeren ürünlerden saçı kuruttuğu için uzak durulmalıdır. Kullandığınız şampuana katacağınız çam terebentin yağı, yıpranmış saçlarınızı besleyip onaracaktır.
 • Akşam alınacak duşta saçınızı şampuanladıktan sonra özellikle yaz aylarında saç kremi yerine bakım maskesi ile yoğun bakım yapın. Bakım kremleri saç kapakları üzerinde bir kılıf oluşturup, tarama kolaylığı sağlamanın yanında saçı yapılandırır ve koruma etkisi gösterir.
 •  
  Saç Bakımı
   

 • Saçlarınıza uyguladığınız ürünler oldukça önemlidir. Bakımlarınızda doğal ürünler tercih edin. Argan yağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı, çam terebentin yağı vb. bitkisel yağlar saç bakımı için kullanılabilir.
 • Yıpranan saçlar için keratin saç bakımı yapılabilir.Keratin içeren bakım ürünleriyle beraber saçın ihtiyacı olan, kaybettiği keratin yeniden yükleniyor. Özellikle de kırık saç uçları onarılıyor ve saç daha canlı, çok daha parlak, yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazanıyor. En önemlisi de saçlar daha sağlıklı, daha güçlü şekilde uzuyor. Böylece saç uzama hızında artış yaşanıyor.Evde keratin bakımı için kullanabileceğiniz ürünlere buradan ulaşabilirsiniz. Tıklayınız.
 • Nem ve sıcaklar nedeniyle saçlarda elektriklenme görülebilir ve şekil alması zorlaşabilir ancak bunu engellemek için sürekli olarak saçınızı taramanız, düzleştirmeniz ve kremler, spreyler sürmeniz saçınız için zararlıdır.En azından evde ya da yazlıkta saçınıza biraz istirahat vermeli ve sürekli olarak şekle sokmaya çalışmamalısınız.
 • Her şeyden önemlisi beslenmenize dikkat etmelisiniz.Protein kaynakları tüketilmeli ve bol su içilmelidir.Aksi taktirde yapılan saç bakımlarının bir etkisi olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: