Adaçayı

Her Derde Deva Adaçayı ! Adaçayı Faydaları Nelerdir?, Nasıl Demlenir?

Adaçayı Tarih Serüveni

Yaygın kullanım alanına sahip adaçayı , Akdeniz bölgesinde yetişen ıtırlı bir bitkidir. Adaçayının tarihte ilk kullanımı Antik Yunan ve Roma dönemine kadar uzanıyor.Bu dönemlerde ilk olarak et gibi uzun süre taze kalmayan gıdaların dayanma sürelerini arttırmak amacıyla kullanılmıştır.

Adaçayının bir nevi efsane olan faydaları tarih boyunca pek çok farklı kültürde farklı nedenlerle kullanılmasını sağlamıştır. Arap Yarımadasında ölümsüzlük için, 14. yüzyıl Avrupa’sında ise büyülerden korunmak amacıyla kullanılan adaçayı, 17. Yüzyılda Çin’de aşırı derecede talep gördüğü için, Çinli tüccarların Hollandalı ticaret gemilerine 1 sandık adaçayı için 3 sandık siyah çay vermeye razı oldukları söylenmektedir.

Adaçayının eski çağlarda da ne büyük bir övgü ile anıldığını, çok eski bir şifalı bitki kitabı şöyle anlatmaktadır: “Kutsal Meryem Ana, Bebek İsa ile Herodes’un gazabından kaçmak zorunda kaldığında, kendisini saklamaları için, çayırdaki tüm çiçeklerden yardım istemiş, ama hiçbir çiçek ona yanıt vermemiş. İşte o zaman adaçayı eğilmiş ve Meryem Ana sığınacak bir yer bulmuş. Onun sık ve koruyucu yapraklarının arasına girerek Herodes’un askerlerinden saklanmış ve askerler onu görmeden geçip gitmişler. Tehlike geçtikten sonra, saklandığı yerden çıkan Meryem Ana, tatlı sesiyle adaçayına şöyle demiş: Bu andan sonra sonsuza dek insanların en çok sevdiği çiçek sen olacaksın. Seni, insanları tüm hastalıklardan koruyacak kadar güçlü kılıyorum. Bana yaptığın gibi, onları da ölümden kurtar!” Bu inanışa göre, o zamandan beri adaçayı, insanları iyileştirmek ve onlara yardım etmek için her yıl yeniden çiçekleniyor.

Ayrıca 13. asırdan kalma bir dizede şöyle deniyor: “Eğer dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye!”

Adaçayı faydaları
Adaçayı

ADAÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Eski dönemlerde adından sıkça söz ettiren ve günümüzde de hala popülerliğini koruyan adaçayı, 2001 yılında International Herb Association (Uluslararası Şifalı Bitkiler Derneği) tarafından yılın bitkisi seçilmiştir.

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR VE ALZHEİMER HASTALIĞINA İYİ GELİR

Yapılan çalışmalar , adaçayının bilişsel becerileri olumlu yönde etkilediğini,nörolojik hastalıklara karşı koruduğunu ve hafızayı güçlendirdiğini göstermiştir. Araştırmacılar adaçayı içerisindeki Salvia officinalis’in yağının
asetilkolinesteraz’ı, Alzheimer hastalarının ilaçlarının hedefi olan bir enzimi önlediğini gösterir.

1597 yılı: İngiliz bitki uzmanı John Gerard adaçayının “kafaya ve zihne” iyi geldiğini yazdı.

İLTİHAPLANMAYI ÖNLER

Adaçayının demlenip çay şeklinde tüketilmesi özellikle sindirim ve solunum yollarında oluşan iltihapların giderilmesinde etkilidir. oğaz hastalıkları (faranjit, larenjit) ve bademcik iltihabına karşı oldukça yararlıdır. Boğaz rahatsızlığı, bademcik iltihabı, diş iltihapları gibi durumlarda gargara olarak kullanılır. Günde 2-3 defa bitki çayıyla gargara yapılır

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Adaçayının bir merhem ya da tentür şeklinde, deriye uygulanması halinde, vücudu bakteri ve viral enfeksiyonlara karşı koruyucu görev yapar. Hastalıkların genellikle burun ve ağız yoluyla ve deri yoluyla vücuda giriş yaptığı düşünülürse adaçayının merhem şeklinde deriye sürmek, koruyucu etki sağlar.

MS. 50-70: Yunan doktor Dioscorides adaçayının yaraların kanamasını durdurduğunu yazdı.

CİLT HASTALIKLARINA KARŞI KORUR

Adaçayının yaprakları, cilt sağlığının korunmasını sağlar. Bu özelliği ile adaçayı, egzama, sedef hastalığı ve akne gibi bazı cilt sorunlarına karşı faydalı bir bitkidir. Ayrıca adaçayı, vücuttaki ben ve çillerin görünümün yumuşatılmasını sağlar ve cilt lekelerini giderir. Adaçayının iltihap giderici özelliği ile, ciltte oluşan iltihaplanmaların giderilmesinde etkili olur. Tonik olarak uygulanması cilt sorunlarının çözümünde yardımcı olur ve sağlıklı bir cilt görüntüsüne ulaşmayı sağlar.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ KORUR

İçeriğinde bulunan rozmarinik asit sayesinde adaçayı, iltihap kurutucu özelliğe sahiptir. Bu nedenle adaçayı, midede oluşabilecek iltihaplanmayı ve ağrıları önlemekte ve ishal ve gastrit gibi hastalıkların tedavisinde etkili olmaktadır.
Adaçayı, mide rahatsızlıklarına iyi gelen bitkiler arasındadır.

1772 yılı: The Virtue of British Herbs’de adaçayının ömrü uzattığı belirtildi.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Adaçayının faydalarından biri de kemik sağlığını desteklemesidir. Bunu da yüksek K vitamini içeriği ile sağlar.Kemiklerin yoğunluğunun artırılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle de kemik erimesinin erken dönemlerinde etkili olan adaçayı, yetersiz beslenme veya hareketsiz yaşam stilinden kaynaklanan kemik sorunlarının giderilmesinde etkilidir.

DİYABETİ ÖNLER


Adaçayı kandaki glikoz miktarını azaltabilir. Yapılan bir çalışmada, diyabetli ve yüksek kolesrerollü 40 kişi, 3 ay boyunca adaçayı yaprağı ekstresi kullandı. Araştırmanın sonunda, katılımcılar daha düşük açlık glukozu, 3 aylık bir süre boyunca daha düşük ortalama glikoz seviyeleri ve daha düşük toplam kolesterol ve zararlı kolestorel seviyelerine sahip olduğu, bununla birlikte , katılımcıların iyi kolesterol seviyelerinde artış görüldü. Tip 2 diyabet hastası 80 kişide gerçekleştirilen bir çalışma adaçayının kan şekeri seviyelerinde olumlu bir etki yarattığını ortaya koydu. 2 saatlik açlıktan sonra, adaçayı verilen bireylerde kan şekeri düzeyleri kontrol grubuna göre azaldı. Bu çalışma , 2 saatlik açlıktan sonra adaçayı verilen kişilerin glikoz seviyelerini düşürmede yararlı olabileceği sonucunu ortaya çıkarmış oldu.

ERKEN YAŞLANMAYI ÖNLER

Güçlü bir antioksidan olan ada çayı, cildin yaşlanmasını geciktiriyor. Serbest radikallere savaş açan antioksidanlar, yeni hücre oluşumunu destekler ve erken yaşlanmanın önüne geçer. Rosmarinik asit, luteolin ve apigenin gibi antioksidan bileşenler ise, ada çayı içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır.​

Kronik sağlık sorunları ve dejeneratif hastalıklar, hayat boyu sağlığı tehdit eden, sağlığın zayıflamasına neden olan en tehlikeli etkenlerdendir. Bu ve bunun gibi birçok hastalığa neden olan en büyük faktör ise serbest radikallerdir. Serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin hücresel metabolizmalarına zarar vermektedirler ve bundan dolayı da hücrelerde mutasyon ya da şekil ve fonksiyon bozuklukları oluşmaktadır. Mutasyona uğrayan hücreler ise birçok sağlık sorununun yaşanmasına neden olmaktadır.

Adaçayı içerisinde saydığımız antioksidan bileşenler, serbest radikallerin aktivitelerini azaltır. Aynı zamanda antioksidanlar, serbest radikallerin kalpte, organ sistemlerinde, ciltte, eklemlerde, kaslarda ve hatta beyinde oksidatif stres oluşturmasını önlemektedir.

TERLEMEYİ AZALTIR

Uzmanlar tarafından adaçayı, aşırı terleyen kişiler için önerilmektedir. 21 gün boyunca adaçayının tüketilmesi ile terlemenin önemli ölçüde azaldığı görülecektir. Bunun için adaçayını, günde iki bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Adaçayının bilinen diğer faydaları ise şöyledir:

 • Depresyona iyi gelir.
 • Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Beyin fonksiyonlarını geliştirir
 • İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur
 • Stresi azaltır ve sakinleştirir.
 • Baş ağrısına iyi gelir.
 • Menopoz sonrası belirtileri hafifletir.
 • Rahim iltihaplarını giderir.
 • Gaz söktürücü etkisi vardır ve hazmı kolaylaştırır.
 • Kan temizleyici etkisi vardır. Karaciğer hastalıklarında faydalıdır, vücuttaki toksinleri atar, safrayı söker.Sigaranın verdiği zararı onarmaya yardımcı olur.
 • Saçların beyazlamasını yavaşlatır ayrıca kepek sorununa karşı etkilidir.
 • Mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılır.
 • Böcek sokmalarında acıyı dindirme ve kaşıntıyı önlemede yardımcıdır.
 • Selülit sorununu minimum seviyeye indirir.
 • Regli sancılarına iyi gelir.

Regli ağrısından kurtulmak için bir bardak kaynamış suya bir tutam adaçayını ekleyin. 10 dakika demlendikten sonra çayı süzün. Tatlandırmak için yarım limon suyu kullanabilirsiniz.Regli belirtilerini hissettiğiniz andan itibaren bu tarifi hazırlayıp sabah akşam birer bardak tüketirseniz regli sancınızın azaldığını farkedeceksiniz.

ADAÇAYI NASIL DEMLENİR?

Adaçayı demleme
Adaçayı


Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprak, bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. (Adaçayı kesinlikle kaynatılmamalıdır, kaynamış suda haşlanmalıdır.) Günde 2 bardak tüketimi tavsiye edilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.

UYARI

 • Adaçayını çok düşük tansiyona sahip olanlar sık sık tüketmemelidir.
 • Sürekli ilaç kullananlara adaçayı kullanmaları tavsiye edilmez.
 • Şeker hastalarına adaçayı tüketimi tavsiye edilmiyor.
 • Hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılmadan önce doktora danışılması tavsiye edilir.

Adaçayı Yakmak Evinizin Havasını Değiştirir

Adaçayı tütsülemek
Adaçayı tütsüsü

Mikroplardan korunmak, sağlıklı bir ortamda nefes alıp verebilmek ve evinizin havasını değiştirmek için etkili bir yöntem arıyorsanız, adaçayı yakmak iyi bir fikir olabilir.

Araştırma, adaçayı yakmanın, ortamdaki zararlı bakterileri %94 oranında temizlediğini dile getiriyor. Araştırmacılar deneyi yaptıkları ortamı bir gün sonra yine test ettiklerinde, havanın hala temiz olduğunu görüyorlar.Kötü kokuları yalnızca maskeleyen kimyasal ortam temizleyicilerine göre, adaçayı hem %100 doğaldır hem de alerjik reaksiyona sebep olmamaktadır. Ayrıca hoş kokusu da genellikle kullananlar tarafından beğenilmektedir.

Öncelikle evinizin tüm pencerelerini kapatınız ve adaçayını bir kaba koyup yakınız.
Adaçayı yakıldıktan sonra kokunun ortamı temizlemesi için 1 saat boyunca yanması gerektiğini belirtiyorlar. O yüzden 1 saat yetecek kadar adaçayı aldığınıza emin olmalı ya da hazır olarak satılan adaçayı çubuklarından almalısınız.Ortaya çıkan duman, ortamdaki havaya karışıyor ve havada var olan zararlı bakterileri öldürüyor.
Tütsü yandıktan sonra söndürüp pencereleri açarak hava akışını sağlayabilirsiniz.

EV YAPIMI DOĞAL ADAÇAYI TONİK TARİFLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir