Kil İle Tablo Yapımı

Kendin Yap|Sevgililer Günü Hediyesi | Kil İle Tablo Yapımı

Kendin Yap: Sevgililer Günü Hediyesi | Kil İle Tablo Yapımı
Kendin Yap|Sevgililer Günü Hediyesi | Kil İle Tablo Yapımı

14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşmışken aklıma kendin yap sevgililer günü  hediyesi için harika bir fikir geldi.Kil ile tablo yapımını denedim
Kil hamuru ile tablo yapımı severek yaptığım bir proje oldu. Yapımı oldukça basit ve epey beğeni topladığı için sizin de hoşunuza gider diye düşündüm.

Hediye seçimleri beni her zaman zorlamıştır. Sevdiklerime vereceğim hediyenin sıradan şeyler olmamasına ve emek verilmiş olmasına dikkat ederim.’ Seni seviyorum ‘demenin binbir çeşit yolu var. Benim için onlardan biri emek verilmiş olması. Ne demişler “Sevgi Neydi?  Sevgi emekti.”

Şimdi gelelim kil hamuru ile tablo yapımına. Kolay bulunan malzemeler ve hayal gücünüz ile farklı işler ortaya çıkarabilirsiniz.

 Gerekli Malzemeler

Gerekli Malzeme Listesi
Gerekli Malzemeler
 • Beyaz Kil Hamuru
 • Kretuar Bıçağı ya da Falçata
 • Çıkartmak İstediğiniz Şeklin Çizimi
  (Ben şekli A4 üzerine kendim çizdim. Siz hazır olarak çizim şablonu da alabilirsiniz ya da beğendiğiniz çizimin çıktısını alarak kullanabilirsiniz.)
 • Şekilleri yapıştıracağınız yüzey
  (Elimde çerçeve olduğu için kalın karton kullandım fakat ahşap zemine yapıştırıp askı ya da halat ile duvara asılınca da hoş duruyor.)
 • Akrilik Boya
 • Yapıştırıcı (Silikon ve 502 yapıştırıcı)

Nasıl Yapılır ?

İlk önce çizimi hazırlayıp dikkatlice kesiyoruz.
Ardından kil hamurumuzu açıyoruz. (Hamur sertse biraz ıslatıp yoğurarak kıvam almasını sağlayabilirsiniz.)
Dikkat edilmesi gereken nokta ise hamurun çok ince olmaması gerekiyor. Yoksa kuruduktan sonra kırılır ve  bu üzüyor 😊
Kil hamurunu açtıktan sonra kestiğimiz şekilleri üzerine yerleştiriyoruz. Şeklin etrafından falçata ile geçerek kil üzerinde şeklimizi çıkartmış oluyoruz.
Şekli çıkartırken dikkat etmelisiniz. Hamur yaş olduğu için kopabiliyor. Bu aşamada spatula kullanmak büyük kolaylık sağlıyor.

Boyama Nasıl Olmalı ?

Şekilleri çıkardıktan sonra kuruması için en az 6-7 saat bekletmenizi öneririm. Şekiller kurudukça kil beyazlayacak ve sertleşecek. İyice kurumazsa boyama esnasında pullanmalar oluyor.
Sırada  kili yapıştıracağımız yüzeyin boyaması var. Dans eden çift figürlü kilimi siyaha boyacağım için zemine gölge efekti vermeye çalıştım.

Kil ile yaptığımız şekilleri ve yapıştıracağımız zemini boyuyoruz
Kil ile yaptığımız şekilleri ve yapıştıracağımız zemini boyadık.

Zemin ve kili boyadıktan sonraki aşama yapıştırma ve süsleme kısmı oluyor.

Yapıştırırken hangi malzemeleri kullandım ?

İlk önce büyük şekilleri zemine silikon tabancası yardımıyla yapıştırdım. Ardından iri taşları yapıştırdım ve son olarak minik taşları şeklin altına serpiştirdim.  Kurumuş papatya çiçeklerini minik bir demet haline getirip ağaç görüntüsü versin ve güzel koksun diye şeklin yanına yapıştırdım.  Taş yapıştırma da silikon tek başına yeterli gelmediği için tüm şeklin ve taşların üzerine  502 yapıştırıcısı döktüm.

Son aşama vernikleme

Her şey bittikten sonra verniklemek boyanın ömrünü uzatır. Üstelik temizlemek istediğinizde tablonun zarar görmesini engellemiş olursunuz. 😊

Kendin yap Sevgililer Günü Hediyesi için kil ile tablo yapımı
Kendin Yap: Sevgililer Günü Hediyesi | Kil ile Tablo Yapımı

İşte bu kadar…

Kendin yap 14 Şubat Sevgililer Günü Hediyesi olarak yapımı çok kolay olan kil ile tablo yapımını beğendiyseniz hemen deneyin, pişman olmazsınız. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir