Maden Suyu

MADEN SUYUNUN YARARLARI- MADEN SUYUNUN CİLDE FAYDALARI

Maden Suyu/Mineralli Su Nedir?

Maden suyunun oluşumu yıllar sürer. Sular yeraltına sızarken ve yukarıya çıkarken temas ettikleri değişik türdeki kayaçlardan farklı mineralleri bünyelerine alırlar. Böylece Mineralli Maden Suyu özelliği kazanmış olurlar. Bu suları diğer sulardan ayıran en önemli özellik ise bünyelerinde en az, litrede 1000 mg erimiş madde (mineral) bulundurmalarıdır. 

Maden Suyu ile Soda Arasındaki Fark Nedir?

Maden suyu, yerin en derin katmanlarından çıkar ve yeryüzüne çıkarken geçtikleri katmanlardan mineralleri de alarak yol alırlar ve tamamen doğaldır. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen ve tamamen yapay olan bir içecektir. Bu durumda maden suyu mineralce çok zengin iken soda mineral içermez.

Maden Suyunun Yararları
Maden Suyunun Yararları

Maden Suyunun Yararları

Maden suyu, vücut için gerekli birçok vitamin, mineral vb. maddeden faydalanılmasını sağlar. Mineralli maden sularında, en yoğun bulunan elementler, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve klorürdür. İlaveten, potasyum, flor ve iyot bulunur. Ayrıca, mineralli maden sularında bikarbonat ve da sülfat iyonları bulunur.

 Mineralli maden sularında bulunan mineraller farklı birçok sağlık probleminin giderilmesinde, organların işleyişinin düzenlenmesinde ve güçlendirilmesinde yardımcı olur.

Maden Suyundaki Mineraller ve Sağlık Açısından Önemi

Kalsiyum:  Kalsiyum, kemik oluşumunda ve sağlığının korunmasında gerekli olan maddelerin en başında gelir. Düzenli olarak maden suyu tüketimi kemik ve diş sağlığını korur ve bunun yanında yaşlılığa bağlı olarak meydana gelebilecek kemik sorunlarına yakalanma riskini azaltır. kan pıhtılaşması, sinir uyarılarının iletimi için de faydalı olduğu bilinir.


Magnezyum:
  Maden suyu aynı zamanda herhangi bir nedenden dolayı kan basıncında meydana gelen dalgalanmaları giderebilir. Bunu en çok iyi miktarda içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde başarabilir. Bu iki mineral aynı zamanda beyin sağlığını da korumaktadır. Beynin aktivitesini arttırır. Beyinde elektrotların dengesini de ayarlayan bu iki mineral dolayısı ile kan basıncını da sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur.

Sodyum: Maden suyunun içerisindeki sodyum, vücuttaki su dengesinin korunması ve de besinlerin hücrenin dışında bulunan hücre duvarından geçişinde görev almaktadır. Bu görevlerin dışında sodyum, kas ve de sinir fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.  Ayrıca, vücutta su-elektrolit dengesi, sindirim, asit-baz dengesi, uyarı iletiminde görev alır.

Potasyum: Maden suyunun içerdiği magnezyum ve potasyum insan kasları üzerinde olumlu etkiler sağlar. Kas sağlığının korunması için bu iki mineral çok önemlidir. Bu mineraller aynı zamanda kasların sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur, yani yağların kaslardan atılarak kas oranının artmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kaslarda genişleme ve esneme özelliğine katkıda bulunarak kramp gibi sorunların oluşmasına izin vermez. Bütün bunların sonucu olarak da maden suyu vücutta fiziksel bir canlılık ve zindelik oluşturur.

Florür: Diş ve kemik sağlığında etkilidir.


İyodür: Troid bezi fonksiyonlarını düzenler.

Klorür: Su-elektrolit dengesini sağlar ve sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenler.

Bikarbonat: Sindirim, asit-baz dengesinde yararlıdır. Maden suyu, bikarbonat içeriği ile midede bulunan asit yoğunlu ile oluşan ekşime ve yanmayı azaltır.

Sülfat: Sindirim safra kesesi ve fonksiyonların uyarılması; bikarbonat, sindirimde özellikle mide fonksiyonlarını destekler ve hem midede hem kanda asit baz dengesinde rol oynar. Sülfatlar, pankreas lipaz ve amilaz gibi sindirim enzimlerini üretmek için katalizörler içerirler. Bu sindirim enzimleri şişkinlik ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bundan başka, duodenum sağlığını korur ve toksinlerin pıhtılaşmasını azaltır. Bütün bunların sonucu olarak da özellikle sindirim sistemi için çok önemli olan asit oranını sağlıklı bir seviyede tutmayı sağlar.

Aşırı Maden Suyu Tüketimine Dikkat

Maden suyu aşırı tüketilmediği sürece her yaştan insan için faydalıdır. Günde ortalama bir bardak tüketimi herhangi bir soruna neden olmaz. İshal ve idrar yolu sorunları esnasında tüketimi ertelenmelidir.

Maden Suyunun Yararları
Maden Suyunun Yararları

Maden Suyunun Cilde Faydaları

 • Maden suyu, cilt dostu silisyum parçacıklarının bir kaynağıdır. Silisyum, güzel bir cildin doğal sırrıdır. İnsan derisinde kollajen üretimini tetikler. Artan kallojen oluşumu, kırışıklıkların, koyu renk lekelerin azalmasına yol açar ve cilde parlak bir görünüm verir.
 • Maden suyu, astringent yani büzücülük özelliği sayesinde genişlemiş gözenekleri sıkılaştırır, pürüzsüz bir cilt sağlar.
 • Maden suyu, cilt üzerinde birikmiş yağı ve kiri temizlemekte etkilidir.
 • Maden suyu, doğal cilt nemlendiricisidir, düzenli kullanımı sayesinde cilt kuruluğunu önler.
 • Maden suyu, cildi gerginleştirir ve sıkılaştırır.
 • Maden suyu, sivilcelerden kurtulmak için etkilidir. Sivilcelerin kurumasına yardımcı olup kısa sürede sivilceleri yok eder.
 • Maden suyunun en etkili özelliklerinden biri de leke giderici özelliğidir.
 • Maden suyu doğal bir toniktir. Kimyasal içermemesi de bir avantajdır.

Maden Suyu İle Yapılabilecek Maskeler

Cildi Sıkılaştırmak İçin Maden Suyu Maskesi

Malzemeler:

 • 1 Adet Limon
 • 1 Şişe Maden Suyu
 • 1 Çay Kaşığı Hindistan Cevizi Yağı Veya Zeytinyağı

Uygulama:

1 adet limonu kabuğu ile küçük parçalara ayırdıktan sonra küçük bir kabın içinde maden suyu ile yumuşayıncaya kadar kaynatın. Ardından blendırdan geçirin. 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı cildinize sürün. (Sarkma olan bölgelerde de kullanılabilir.) Yarım saat beklettikten sonra peeling yapar gibi ovalayarak cildinizden temizleyin. Sonrasında nemlendirmeyi unutmayın. Haftada 2 kez uygulanabilir . Her seferinde taze olarak hazırlanmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin Maden Suyu Maskesi

Malzemeler:

 • 1 Adet Limon
 • 1 Şişe Maden Suyu
 • 1 Çay Kaşığı Biberiye Yağı

Uygulama:

Limonu dörde bölüp, maden suyu ile birlikte blenderdan geçirin. Bir çay kaşığı biberiye yağı ekleyin. Her akşam yatmadan önce bu karışımla cildinizi silin. Buzdolabında muhafaza etmenizi öneririm. 4-5 günde bir tazelenmesi gerekiyor. Düzenli kullanım sonrasında cilt yağının dengelendiği görülecektir.

Karma Ciltler İçin Maden Suyu Maskesi

Malzemeler:

 • 1 Şişe Maden Suyu
 • Yarım Limonun Suyu
 • Bir Adet Elma Suyu
 • Yarım Greyfurtun Suyu

Uygulama:

Bir sprey şişesinin içerisine maden suyunu, limonun, elmanın ve greyfurtun suyunu ekliyoruz. Karıştırıp cildimize püskürterek cildin karma olan bölgesinin sıkılaşmasına ve yağ dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Pamuk yardımıyla da kullanılabilir. Dolapta muhafaza etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir