Mermer Görünümü

Mermer Görünümü Yapma- Mermer Efekti Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Mermer Efekti Uygulaması-Masaya Mermer Görünümü Yapma- Mermer Efekti Nasıl Yapılır ?

Son dönemlerde dekorasyon için mermer efekti uygulaması sıkça kullanılıyor. Hazır satılan mermer görünümlü mobilyaların fiyatları yüksek olduğu için alternatifler değerlendiriliyor. Mermer efekti uygulamasını kendi çabalarınızla yapabileceğinizi ve mobilyanızı yenilemekten keyif alacağınızı söylesem hazır olanı istemeye devam eder miydiniz ? Genellikle bu deneyimi yaşayanlar vazgeçemiyor.Bu sayede geri dönüşüm revaçta ❤️

Mermer Efekti Nasıl Yapılır ?

Gerekli Malzemeler

  • Zımpara (Masa yüzeyini boyaya hazırlamak için ilk aşamada gerekli)
  • Seçtiğiniz renklerde mobilya boyası (Ben cadence marka hibrit boya tercih ettim. )
  • Kestirme fırçası-Rulo fırça- İnce uçlu fırçalar
  • Poşet
  • Sünger
  • Ekstra olarak mermer efekti sprey boya kullanabilirsiniz.

İlk Aşama: Zımpara

Vernikli bir mobilyayı zımparalamadan direkt boyamak çok doğru bir yöntem değil. Vernikli yüzeye boya yeterince tutunamıyor ve ilerleyen yıllarda dökülmeye başlıyor. Çeşitli markaların astar boyalarını kullanarak bu ihtimali azaltabilirsiniz ama en sağlıklı yöntem zımparalayarak eski verniği arttırıp zemini o şekilde boyamaktır.

https://www.utopyam.net/geri-donusum-sandalyeh-yenileme/
Masanın İlk Hali
Masanın İlk Hali
Masa Zımparalandıktan Sonra
Masa Zımparalandıktan Sonra

Sonraki Aşama: Boyama

Ben masa ayaklarını siyah renge boyamayı tercih ettim. Cadence marka siyah hibrit boyaları ile 2 kat boyadım. İlk kat astar boyası atarken 4’te 1 oranında sulandırdım. Yazın sıcak hava da boya daha hızlı kuruduğu için siz su miktarını hava sıcaklığına göre ayarlayabilirsiniz.

Masanın alt zeminini ve ayaklarını boyadım.
Masanın alt zeminini ve ayaklarını boyadım.

Masa yüzeyini ise beyaz renge boyadım. Mermer görünümünü beyaz zemin üzerinde uygulamak istedim. Bu sayede sandalyelerle uyumu yakalayabildim. (Sandalye geri dönüşümüne buradan ulaşabilirsiniz. Tıklayınız)

Masa yüzeyini cadence marka beyaz hibrit boyalarıyla 2 kat boyadıktan sonra mermer görünümü için hazır bir yüzey elde ettim.

1. Kat Astar Boya
1. Kat Astar Boya

Her kat boyadan sonra 1 gün bekledim.

Son Kat Boya Sonrası
Son Kat Boya Sonrası

Mermer Efekti Uygulaması

Masa yüzeyi rengini aldıktan sonra mermer efekti uygulaması için hazır hale geldi. Kullandığım tüm boyalara aşağıdaki görselde yer verdim.

Mermer Efekti Uygulaması
Mermer Efekti Uygulaması

İlk olarak ince uçlu fırçalar ile damarlarını çizdim.

 Mermer Efekti Uygulaması
Mermer Efekti Uygulaması
Mermer Efekti Uygulaması
Mermer Efekti Uygulaması

İnce damarları çizdikten sonra poşet yardımıyla pıt pıt işlemi yaparak önceden ıslattığım damarları dağıttım. Bu sayede daha doğal bir görüntü elde ediyoruz.

Ardından direkt boyayı poşet ile alarak pıt pıt yöntemiyle dağıtıp daha kalın damarlar oluşturdum.

Metalik gümüş renk ve siyah boya ile yaptığım damarlama işlemi sonrası aşağıda:

Mermer Efekti
Mermer Efekti

Metalik altın renk ile rengi yumuşattıktan sonraki görüntü aşağıda:

Mermer Efekti
Mermer Efekti

Bu aşamadan sonra el ile yapılan mermer deseni bitmiş oluyor. Aslında mermer efekti spreyini kullanmasam da olurdu. Mermer efekti spreyini aldığım için denemek istedim.

Mermer efekti spreyin de gümüş ve siyah olmak üzere iki renk tercih ettim. Sırayla kullanarak eşit bir şekilde rengi dağıttım. Mermer efekti spreyini 30-40 cm yukarıdan ‘Hilal’ şeklinde sıkarak kullandım. Düz olarak sıkarsanız sprey boyanın topaklanma yaptığını göreceksiniz. Düzgün bir şekilde yayılması için kolunuzu açarak ‘C’ şeklinde sıkmaya özen göstermelisiniz.

Mermer Efekti
Mermer Efekti

Son Aşama : Vernikleme

Mobilyalar için önerebileceğim marka Hemel Heavy Traffic İpek Mat Vernik. Çeşitli markaların verniğini kullandım . Şu ana kadar beni memnun eden tek vernik diyebilirim. Sürümü kolay,kokusuz, hızlı kuruyor ve son derece dayanıklı. Parkeler için kullanılıyor . Bu yüzden dayanıklılık konusunda iddaalı. Eğer boyanızı yaptıktan sonra yeterince iyi bir vernik kullanmazsanız ilerleyen zamanlarda boyanın zarar gördüğünü gördüğünüzde yaptığınız işlemlerden pişman olabilirsiniz. Emeğiniz boşa gitmesi de üzücü bir durum. Siz de kullanıp memnun kaldığınız vernik markalarını yorumlarda benimle paylaşabilirsiniz 🙂

Vernikleme işlemini yaparken düz yüzeylerde rulo fırça ve kıyı kısımlarda ipek fırçalar kullandım. Rulomu yeterince ıslattıktan sonra bastırmadan aynı yönde tarama işlemi yaparak vernik işlemini tamamladım.

Hiç kuru yüzey kalmadan bütün alanı verniklediğinize emin olmalısınız. Verniğin ulaşmadığı yüzeyler kendini belli ediyor . Mat bir görüntü oluşuyor.

2 saat arayla 3 kat vernik yaparak vernikleme işlemini bitirdim. Vernikten sonraki hali aşağıdaki görselde.

Mermer Görünümü
Mermer Görünümü
Mermer Görünümü
Mermer Görünümü
Mermer Görünümü
Mermer Görünümü

Tavsiye : Aslında bu kadar yoğun mermer efekti spreyi kullanmayı düşünmüyordum. Yaşadığım talihsiz bir durumdan ötürü bulduğum anlık çözüm yöntemi bu oldu. Sizinde başınıza gelebilir diyerek değinmek istedim. Kullandığım siyah mermer efekti spreyin şişesinde fabrikasyon hatası vardı.Sıktığım anda sızıntı oluşturup şişedeki basınçla boyayı püskürttü. Bu yüzden çok iri boyutta damlalar oluştu. Yapışkan bir yapısı olduğu için silemedim. Spreyi yoğun kullanarak damla görüntüsünü bastırmak istedim. Boya tamamen kuruduktan sonra ince kum zımpara ile daire şeklinde zımparalayıp o siyah damlalardan kurtuldum. Yoğun mermer görünümünü de beğendiğim için azaltma gereği duymadım. Eğer sizin de başınıza böyle bir durum gelirse paniklemenize gerek yok 😊 Tamamen kurumasını bekleyip ince zımpara ile daire şeklinde zımparalarsanız sorun çözülecektir 🙂

Boyalarımı aldığım siteyi sizinle paylaşmak istiyorum. Satış sonrası yaşanılan sorunlarda verdikleri destek için ve hatalı ürünün telafisini yaparak müşterilerine verdikleri değeri hissettirdikleri için tavsiye edebilirim. Umarım siz de memnun kalırsınız 🙂 (Tıklayınız.)

Yemek masası takımını yenileme işlemini bitirmiş oldum.😊 Tüm yapım aşamalarını ayrıntılı olarak anlattım. Ayrıca videolu anlatımını youtube kanalıma ekledim. Dilerseniz izleyebilirsiniz. Beğenirseniz ve yeni videolardan haberdar olmak isterseniz abone olabilirsiniz 😊

Yorumlarınızı bekliyor olacağım 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir