Soğan çayı

Soğan Çayı Yapımı ve Faydaları |BİTKİSEL ÇAYLAR

SOĞAN ÇAYI MUCİZESİ | Soğan Çayı Yapımı ve Faydaları

“Soğan çayı nedir?” dediğinizi duyar gibiyim. Vücudunuz, cildiniz ve hatta saçlarınız için soğan suyu ile çok faydalı bir kür hazırlayabileceğinizi biliyor musunuz? Soğan suyu zayıflatır mı,menopoz şikayetlerini azaltır mı, çikolata kistini tedavi eder mi ? Prostat oluşan iltihabı tedavi eder mi ? Saça ve cilde ne gibi faydaları var ?

Bu soruların cevaplarını merek eden, soğan suyunun şaşırtan yararlarını öğrenmek isteyenler için soğan ve soğan suyu faydaları…

Soğan Çayı Faydaları

Soğan, düşük kalorisi yanında çok önemli mineralleri ve vitaminler içerir. Bu özellikleri ile soğan bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Soğanın faydaları olarak; idrar söktürmesi, kan şekerini düşürmesi, mide asidini artırması, sindirimi kolaylaştırması, bağırsak hareketlerini artırması, müshil etkisi göstermesi, yaraların iyileştirmesini kolaylaştırması, tansiyonu düşürmesi, kalp fonksiyonlarını desteklemesi sayılabilir.Soğanın suyu ile hazırlanan kürün özellikle kadın hastalıkları tedavisinde önemli bir yardımcı olduğu tespit edilmiştir.  Aynı şekilde soğan suyu da bu vitaminleri, mineralleri içereceği için antioksidan, iltihap, alerji ve kanser önleyici özellikleri vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren soğan suyu, kan akışını hızlandırır. Zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra erkeklerde prostat kanseri ve kadınlarda polikistik over sendromu gibi kadınlara özgü rahatsızlıkların tedavisinde ve iyileşmesinde yardımcı etkileri vardır.

Soğan Çayı
Soğan Çayı
 • BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR
 • KANSERİ ÖNLER
 • KALP SAĞLIĞINI KORUR
 • DOLAP ANTİBİYOTİKTİR
 • KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR
 • KULAK AĞRINI VE ÇINLAMASINI YOK EDER
 • SAÇIN UZAMASINI HIZLANDIRIR VE GÜÇLENDİRİR
 • AMELİYAT İZLERİNİ AZALTIR
 • CİLDİ KORUR VE PÜRÜZSÜZ YAPAR
 • ADET DÜZENSİZLİĞİNİ ORTADAN KALDIRIR
 • POLİKİSTİK OVER TEDAVİSİNDE SON DERECE BAŞARILIDIR
 • PROSTAT İLTİHABINI GİDERİR
 • VAJİNAL AKINTISI KESER
 • MENOPOZ ŞİKAYETLERİNİ AZALTIR
 • BALGAM SÖKTÜRÜCÜ ETKİYE SAHİPTİR
 • ZAYIFLAMAYA YARDIMCIDIR
Soğan Kürü
Soğan Kürü

  SOĞAN SUYU ZAYIFLATIR MI?

Soğan suyu, yüksek miktarda antioksidan içeriği ile vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur, toksin maddelerin atımını kolaylaştırır, yağ yakımını hızlandırır. Kan şekerini düzenleyen soğan suyu, bölgesel yağlanma önüne geçer, mide şişkinliğini azaltır.Bunlardan dolayı özellikle aç karnına içilen soğan suyu kilo vermeye yardımcı rol oynar. Tabii soğan suyunun kilo verdirmesi için diyet ve egzersiz ile birlikte uygulanması gerekir.

SOĞAN SUYU ADET İÇİN FAYDALI MIDIR?

Soğan suyu, adet söktürücü olarak da kullanılmaktadır. Adet ağrılarının hafiflemesini sağlayarak adet döneminin daha kolay geçmesine yardımcı olur. Soğan suyunu regl belirtilerini hissetmeye başladığınızda (şişkinlik,kramplar, göğüslerde hassasiyet vb) kullanmaya başlayarak şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

SOĞAN SUYU KÜRÜ NASIL HAZIRLANIR?

Soğan Çayı Kürü
Soğan Çayı Kürü

Bu kürü hazırlarken kahverengi soğanları tercih edebilirsiniz.Yıkadığınız bir adet kuru soğanı dörde bölerek, tencerede kaynatılan 2 bardak su içine atın. Bu şekilde yaklaşık beş dakika kaynattıktan sonra soğan suyu kürünüz hazır olacaktır. Kullanımı için ılımasını beklemek gerekiyor. Tadından rahatsız olanlar için limon eklemek iyi bir fikir olabilir. Ayrıca kaynatırken bir tatlı kaşığı kekik ekleyerek hem tadını yumuşatabilir hem de etkisini arttırabilirsiniz.

SOĞAN SUYU KÜRÜ NASIL KULLANILIR?

Soğan suyu kürü, maksimum fayda sağlaması için altı ayda bir defa 15 gün süreyle uygulanmalıdır. Bu süreyi aşmamaya dikkat edilmelidir. Öğle ve akşam yemeklerinden on dakika önce ılık olarak bir bardak içmelisiniz.

Ayrıca soğan suyu hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. İlk olarak içeceğiniz soğan suyu kürü muhakkak taze olarak hazırlanmalıdır. Kürü hazırlamak için açık kahverengi kabuklu beyaz soğan kullanılmalıdır. Kullanılacak soğanların dış kabuğu kuru ve taze olması gerekir. Çimlenmiş ve köklenmiş olanlar bayattır.

Bitki Çayı
Bitki Çayı

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen bu kürün yılda iki defa uygulanması ile kadınlarda polikistik over kanseri, erkeklerinden iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde doğal bir çözüm olduğu söylenmektedir. 

SOĞAN ÇAYI SAÇ MASKESİ NASIL YAPILIR?

Soğan suyu, içeriğindeki sülfür ile saç uzaması için gerekli kolajen üretimini artırır. Bu yüzden saç dökülmesi ve saç uzamasında faydalıdır. Saçkıran hastaları ile yapılan bir araştırmada günde iki kez soğan suyu uygulanan kişilerde saçların yeniden çıktığı gözlemlenmiştir. Bunun için önerilen soğan suyu kürü şöyle; Bir soğan suyunu alın. Bir çay kaşığı bal ekleyin. İsteğe bağlı olarak, lavanta yağı gibi birkaç damla uçucu yağ ekleyin.İsteğe bağlı olarak hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı gibi saça faydası bilinen bitkisel yağlardan birer çay kaşığı ekleyebilirsiniz Bu karışımı saç derinize masaj yaparak yedirin. Saçınızı streç film ile örtün ve bir gece bekletin. Ertesi sabah saçlarınızı durulayın, ardından her zamanki gibi şampuanla yıkayın. Bir gece bekletemeyeceğinizi düşünüyorsanız en az 2 saat saçınızda kalmasını sağlayın. Birkaç ay boyunca ya da sonuçlardan memnun kalana kadar haftada 2 veya 3 kez bu saç tedavisini uygulayın.

Soğan
Soğan

Diğer bitkisel çay tarifleri için tıklayınız. BİTKİSEL ÇAYLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir