siyah nokta temizleme aleti

Vakumlu Siyah Nokta Temizleme Aleti İle Cilt Bakımı

 siyah nokta temizleme aleti
siyah nokta temizleme aleti

Siyah noktalar pek çok nedenden oluşur. Sizde siyah noktalarınızdan rahatsız oluyor musunuz? Evde yapacağınız bakımlar ile siyah noktalardan kurtulmak mı istiyorsunuz?

O zaman sizinle bir sırrımı paylaşayım😊 Siyah noktalar artık dert olmaktan çıkacak. Evde siyah noktalarla mücadele ederken kullandığım vakumlu siyah nokta temizleme aletinin faydalarından bahsetmek istiyorum. Uzun zamandır cilt temizliğinde bana yardımcı olan bu alet sayesinde siyah noktalardan kurtulduğumu söyleyebilirim.

 siyah nokta temizleme aleti

Siyah nokta temizleme aleti

Siyah nokta nedir?

Genel olarak “siyah nokta” adıyla bilinen komedon, fazla rastlanan bir cilt problemidir.

En önemli nedeni, yağ üretimi artışıdır. Ergenlik dönemindeki hormonal değişimler ve etkiler nedeniyle, yağ bezleri büyür ve yağ üretimi artar. Yağ bezlerinin salgıladığı yağ, cilt gözeneklerinden atılması beklenir ama fazla üretilen bu yağ, gözeneklere ulaşan kanalları yoğunlaşmış yağ kütlesi nedeniyle tıkar. Tıkanmanın tam olduğu durumlarda komedona (sivilcenin ilk bulgusuna) rastlanır. Yani siyah nokta aslında sivilcenin bir başlangıç dönemidir. Her siyah nokta sivilceye dönüşmez ama her sivilce siyah noktanın oluşum evresinden geçer.

Deri altında ve içindeki sebum nedeni ile beyaz renkte olduğunda buna “kapalı komedon” denilir.

Tıkanma tam olmazsa, ucunda doğal bir boya nedeni ile siyah renkte bir tıkaç oluşur. İşte bu da “açık komedon” dur.

Deride bulunan floro bakterileri, yağdan tıkalı olan bu kanal içinde enfeksiyona yol açabilirler. Böylelikle, kırmızı, iri, iltihaplı sivilceler oluşur. Böyle sivilceler iz bırakabilir, iyileştirilmeleri daha zordur.

Siyah noktalar daha çok ne zaman oluşur?

Bazı kozmetik ürünler, terleme, ayrıca bazı kişilerde güneş ışığına sık maruz kalma siyah noktaları çok fazla artırır.

Siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah nokta tedavisi aslında basit uygulamalar ile çözüme ulaşabilir. Amaç, tıkanmış olan yağ kanallarını temizleyip açmaktan ibarettir.

* Siyah noktaların kesinlikle tırnakla sıkılmaması gerekir.

* Siyah noktalar, buhar banyosu ve ardından vakumlu siyah nokta aleti kullanımı ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Siyah nokta temizleme aleti nasıl kullanılır?

siyah nokta temizleme aleti

siyah nokta temizleme aleti

Siyah nokta temizleme aletini kullanmadan önce cildinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Öncelikle, cilt tipinize uygun bir temizleme ürününü kullanarak cildi kirden arındırın. Ardından buhar banyosu yaparak gözeneklerin açılmasını ve cildin toksinlerden arınmasını sağlayın.

Bunun için, bir kaba biraz su koyup kaynatın. Kaynamış olan bu suyun üzerine, başınızı bir havlu ile kapatıp, yüzünüzü su buğusuna tutmanız yeterli olacaktır.

Buhar cildinizin gözeneklerini genişletecek, temizlik için uygun ortam yaratacaktır.

Buhar banyonun ardından, siyah noktalar, el değmeden vakumlu siyah nokta temizleme aleti ile temizlenir. Farklı başlıkları ve ayarlanabilir vakum gücü ile yüzünüzün hassas bölgelerini ve yüz kıvrımlarını biriken siyah noktalardan arındırabilirsiniz. Siyah nokta temizleme işleminin ardından cilt tipinize uygun gözenek sıkılaştırıcı maske uygulamasını yapabilirsiniz. Maskeden sonra cildinize uygun bir nemlendirici krem ile cildin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. sırasıyla tüm bu işlemler cildinizin daha temiz ve ışıltılı görünmesini sağlar.

siyah nokta temizleme aleti

Siyah nokta temizleme aleti

Siyah nokta aletini kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hususlar:


En iyi sonucu almak için  ürünü duş yada buhar banyosu sonra kullanın.
Vakumlama başlığını her noktaya maksimum 10 saniye uygulayın. Uzun süre aynı bölgenin vakumlanması morarmalara sebep olabilir. Enfeksiyonlu, iltihaplı ya da döküntülü bölgelere kullanmayın. Sivilcelerin üzerine uygulamayın yoksa sivilcenin yüzünüze yayılmasına sebep olabilirsiniz.Ürünü temizlemek için başlıkları suda yıkayın ve kurulayın. Kullanmadan önce alkol vb. ürünler ile dezenfekte edin.


Ne sıklıkla uygulanmalı ?

Cildi temizlemek ve siyah noktalardan bir an önce kurtulmak isteyip sık tekrarlarsak , cildimizi yıpratabileceğimizi unutmamalıyız. Her şeyin fazlası zarar. Bu yüzden başlangıçta 2-3 hafta da bir uygulayıp faydasını görmeye başladıktan sonra ayda bire düşürebiliriz. Düzenli kullanım sonrası fayda göreceğinizi unutmayın. Aylık cilt bakımının vazgeçilmezi olacağından şüpheniz olmasın 😊

Cilt probleminiz varsa aşağıdaki tariflere bakabilirsiniz.

Only registered users can comment.

 1. Merhabalar, siyah noktalar ile ilgili bir yazınızı okudum ve sormak istediğim hangi vakumlu siyah nokta temizleme cihazını kullanıyorsunuz acaba ? Ben de almak istiyorum fakat bir çok markanın var ve kullanıp memnun kalan birisinden bilgi almak istedim şimdiden teşekkürler 🙂

   1. Faydasını görmüş olmanıza çok sevindim.
    Düzenli kullanıma devam ederseniz etkisini hissedeceksiniz. Siyah noktalara sonnn 🙂
    Sağlıcakla kalın 🙂

    1. iyi gunler benim sivilce problemim var sizde Sivilcelerin üzerine uygulamayın yoksa sivilcenin yüzünüze yayılmasına sebep olabilirsiniz demissiniz nasi uygulamimiz lazim ???

     1. Merhaba 🙂
      Vakumlu bir cihaz olduğu için sivilcelerin yayılmasına neden olabilir. Özellikle iltihaplı sivilceleriniz varsa öncelikle sivilcelerin geçmesini beklemenizde fayda var. Sivilce bir tür cilt rahatsızlığı olduğu için iyileşme sürecini hızlandırmak isterseniz size Madecassol adlı kremi önerebilirim. Oldukça etkili bir ürün. İnce bir tabaka halinde günde 1-2 kez sivilcelerin üzerine uygularsanız kısa sürede sivilcelerden kurtulabilirsiniz.Ayrıca yara, yanık izleri ve sivilce lekelerini gideriyor. Şuan elinizde olmayabilir. Alternatif olarak soğan kürünü kullanabilirsiniz. Soğan çayı ile ilgili yazıda tarifini verdim. Pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine uygulayabilir yada direkt yüzünüzü suyu ile yıkayabilirsiniz.
      ( https://www.utopyam.net/sogan-cayi-yapimi-ve-faydalari-bitkisel-caylar/ )
      Sürekli olarak sivilce problemi yaşıyorsanız bir diğer tavsiyem himalaya tuzu olacak 🙂 Düzenli kullanırsanız kalıcı çözüm olacaktır.
      ( https://www.utopyam.net/himalaya-tuzu-sabununun-faydalari-tuz-sabunu-cilt-rahatsizlarina-iyi-geliyor/ )

      Sivilce probleminden kurtulduktan sonra vakumlu siyah nokta temizleme aletini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz 🙂
      Sağlıcakla kalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir